FUS

Strefa "Fundamentalne umiejętności ruchowe w praktyce" dedykowana będzie nauczaniu i doskonaleniu fundamentalnych umiejętności ruchowych zdefiniowanych w teście FUS (Fundamentalnych Umiejętności Ruchowych w Sporcie). Zaprezentowane gry i zabawy – ukierunkowane na podnoszenie kompetencji ruchowej – będą prezentacją oryginalnych rozwiązań dydaktycznych zgodnych z zasadami Evidance Based Practice, czyli praktyce opartej na dowodach. Wspólnym mianownikiem wszystkich prezentowanych gier i zabaw będzie prezentacja efektywnych form nauczania i doskonalenia wybranych umiejętności, dostarczanie pozytywnych doświadczeń i emocji, jak również wspieranie pewności siebie – wszystko po to, aby budować pozytywny związek dzieci z aktywnością fizyczną.

Alfabet Ruchowy

Przyjęto założenia, że znajomość Alfabetu Ruchowego, może wpłynąć na zmianę w podejściu do aktywności fizycznej dzieci, młodzieży i dorosłych. Wśród czterech domen alfabetu ruchowego, obok motywacji i pewności siebie (emocjonalna), wiedzy i rozumienia (intelektualna) znajduje się domena kompetencji fizycznych. Będziemy chcieli pokazać przykłady praktycznych rozwiązań, za szczególnym uwzględnieniem podstawowych umiejętności ruchowych.

Część praktyczna składa się z 10 stacji przygotowanych w formie zadań, zabaw, gier ukierunkowanych na takie podstawowe umiejętności jak: CHODZENIE, BIEGANIE, SKAKANIE, RZUCANIE, CHWYTANIE, KOPANIE, UDERZANIE. Tak określone cele powinny przede wszystkim być interesujące, zabawne i angażować dzieci do spontanicznego w nich udziału.

Po co to wszystko? Z myślą o zdrowiu dzieci zarówno dzisiaj jak i w przyszłości.

Każde dziecko otrzyma kartę uczestnictwa, swoisty PASZPORT DLA ZDROWIA, z numeracją stacji, na której otrzyma pieczątkę po wykonaniu określonej aktywności ruchowej. Paszport powinien być dla dziecka, nauczycieli WF i nauczania początkowego oraz rodziców kierunkowskazem do codziennej aktywności, informacją o poziomie wykształcenia fizycznego dziecka. Chcąc obserwować postęp w nabywaniu podstawowych umiejętności ruchowych wprowadzamy do zabawy na stacjach, jedną, wyjątkową, która nazywa się CAMSA.

Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości - WZF z AWF
Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości - WZF z AWF

CAMSA to kanadyjski test do oceny podstawowych umiejętności ruchowych. Jest to narzędzie, z wykorzystaniem którego prowadzimy badania w kierunku jego wdrożenia do praktyki szkolnej i poza szkolnej. Test składa się z obwodu, w czasie którego dzieci poruszają się biegiem, krokiem dostawnym, wykonują różne skoki, podskoki, chwytają piłkę i rzucają do celu, a także kopią do bramki. Wszechstronność obwodu pozwala rozpoznać poziom umiejętności ruchowych jakie posiada dziecko. Prostym przełożeniem wyników jest zarówno ocena ilościowa (czas wykonania próby) i jakościowa (poprawność wykonania poszczególnych umiejętności).

Piknik

W części piknikowej, dzieci zostaną zaangażowane w rozrywkę sportową, dzięki różnorodnym atrakcjom i niespodziankom. Strefa piknikowa zostanie ożywiona stanowiskami, na których uczestnicy będą mieli okazję spróbować różnych dyscyplin sportowych, gier i zabaw, a także korzystać z urządzenia pneumatycznego. Dodatkowo, dostępne będą stanowiska edukacyjne.


Wszyscy zaproszeni będą mieli okazję wziąć udział w zarówno drużynowych, jak i indywidualnych rywalizacjach, ale najważniejszym celem będzie zapewnienie dobrej zabawy! Zawody będą miały luźny charakter, skupiając się przede wszystkim na radości uczestnictwa. Instruktorzy oraz trenerzy będą nadzorować wszystkie aktywności, zapewniając bezpieczeństwo i wspierając uczestników.


Nie tylko świetnie spędzony czas będzie nagrodą dla uczestników, ale również pamiątkowe koszulki i medale, które zostaną im wręczone na zakończenie wydarzenia.